Які податкові пільги скасували депутати: розбір закону 7418

ЛІГА:Бізнес 04 липня 2022

Податкові та митні пільги до прийняття Закону

Після введення воєнного стану в України, з метою надання державної підтримки бізнесу було прийнято низку законів щодо внесення змін до податкового та митного законодавства зокрема, Закон України від 03.03.2022 № 2118-IX, «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану»Закон України від 15.03.2022 № 2120-IX, «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану»Закон України від 24.03.2022 № 2142-IX, «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану».

Вказаними законами було внесено багато суттєвих змін щодо підтримки бізнесу, зокрема:

  • встановлено звільнення від сплати Єдиного соціального внеску;
  • встановлено добровільність сплати єдиного податку ФОП 1-2 груп та звільнення від подання декларації за період несплати податку;
  • введено податок 2 % від обороту для бізнесу (новий формат єдиного податку третьої групи), як альтернатива сплати ПДВ та податку на прибуток;
  • дозволено формувати податковий кредит із ПДВ без зареєстрованих податкових накладних (за умови їх реєстрації протягом 6 місяців після завершення дії правового режиму воєнного стану);
  • звільнення від плати за землю, екологічного податку та податку на нерухомість;
  • зупинення перебігу строків, визначених податковим законодавством.

Під час воєнного стану також було внесено зміни щодо правового регулювання питань, пов’язаних з митним оформленням товарів та роботи митних органів. А саме: звільнення на період дії режиму воєнного стану від оподаткування товарів та транспортних засобів ввізним митом та ПДВ; звільнення на період дії воєнного положення від оподаткування митними платежами операцій із ввезення товарів, кінцевими отримувачами яких є правоохоронні органи, Міноборони, ЗСУ, добровольчі формування тощо; спрощена процедура звільнення від оподаткування ПДВ лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них; встановлено спрощений порядок декларування товарів шляхом подання попередньої митної декларації, яка містить всю необхідну інформацію для випуску товарів; зупинення перебігу строків, визначених законодавством.

Перелічені законодавчі новації надавали можлівість зберегти багатьом суб’єктам господарювання робочі місця та сплачувати податки, що є необхідною передумовою для підтримки та розвитку економіки України.

Законодавчими актами, якими було встановлено податкові та митні пільги прямо передбачалося, що вони будуть діяти до відміні дії режиму воєнного стану.

Однак, 21 червня 2022 року ВР ухвалила Закон України від 21.06.2022 № 2325-IX, «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг з оподаткування» (Проект від 30.05.2022 № 7418), яким з метою забезпечення у період дії воєнного стану умов для належного забезпечення функціонування економіки, а також належного наповнення дохідної частини бюджету за рахунок надходження митних платежів було відновлено оподаткування, яке було скасовано зокрема Законом № 2142-IX.

Зміни після прийняття Закону

Законом № 2325-IX внесено зміни до Податкового Кодексу УкраїниМитного Кодексу України та Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування». В цілому можна казати про те, що Законом № 2325-IX відновлюється оподаткування, яке попередньо було скасовано для товарів, що ввозяться платниками єдиного податку першої, другої та третьої групи; для підприємств, що не сплачують ввізне мито; для транспортних засобів, що ввозяться громадянами. Пропонуємо розглянути основні з цих змін.

1. Відновлюється обов’язок нарахування та сплати податку на додану вартість при ввезені товарів на митну територію України платниками єдиного податку третьої групи.

2. Відновлюється обов’язок зі сплати податку на додану вартість операції з ввезення товарів на митну територію України у митному режимі імпорту суб’єктами господарювання, які зареєстровані платниками єдиного податку першої, другої та третьої групи.

3. Відновлюється обов’язок щодо оподаткування податком на додану вартість та акцізного податку операції з ввезення фізичними особами на митну територію України автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів у митному режимі імпорту.

4. Відміняється звільнення від оподаткування ввізним митом товарів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України підприємствами для вільного обігу, крім спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива (крім квасу «живого» бродіння), тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах; автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів, які ввозяться громадянами на митну територію України для вільного обігу.

В повному обсязі Закон № 2325-IX набрав чиності 01 липня 2022 року. Таким чином, з 01 липня 2022 року відновлено мита, акцизи та 20% ПДВ на імпортні товари, що було скасовано у березні 2022 року. Таким чином, з першого дня липня скасовується пільгове розмитнення авто.

Разом з тим, внесено зміни до Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» якими передбачено звільнення від сплати збору на обов’язкове державне страхування тих, хто набуває власності на легкові автомобілі, оснащенні виключно електричними двигунами (одним чи декількома). До таких осіб відносяться підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та фізичні особи.

На підставі зробленого аналізу в цілому можна зробити висновок про те, що прийняття Закону № 2325-IX може досягти мети, щодо створенню умов для належного забезпечення функціонування економіки, а також належного наповнення дохідної частини бюджету за рахунок надходження митних платежів. Одночасно з цим, необхідно зазначити, що під час введення податкових та митних пільг у березні 2022 року, було прямо вказано, що вони будуть діяти до закінчення дії режиму воєнного стану та платники податків здійснювали планування своєї діяльності з огляду на те, що держава гарантувала, що «правила гри» деякий час будуть незмінними. Зміна цих правил в односторонньому порядку може призвести до зростання рівня недовіри до влади та бажанню представників бізнеса сплачувати податки в повному обсязі, принаймні до нормалізації ситуації в країні.